Babie Doły w Gdyni znane są z tego, że w czasie II wojny światowej funkcjonował tam niemiecki kompleks badawczy. Jego zadaniem było testowanie nowych broni. Dlatego od lat teren ten budzi zainteresowanie różnych osób. Od dłuższego czasu krążyły opowieści o tym, że w pobliskim lesie leżą nietypowe przedmioty o dużych gabarytach, którymi interesowali się złomiarze.
Członek Fundacji „Latebra” – Remigiusz Pacer, znając charakter miejsca postanowił sprawdzić pogłoski. Faktycznie, znalezione przedmioty nie przypominały znanych broni III Rzeszy i ciężko było skojarzyć je z jakimkolwiek znanym przedmiotem. W celu wyjaśnienia zagadki nietypowego znaleziska Fundacja zwróciła się o pomoc do Radosława Biczaka z „Poszukiwaczy historii”, który posiada liczne kontakty wśród znawców broni z okresu II wojny. Po dwóch tygodniach nadeszła sensacyjna wiadomość, że mogą to być części od jednej z prototypowych „wunderwaffe”. Po wielkości oraz kształcie specjaliści ocenili, że jest to prawdopodobnie napędzana silnikiem rakietowym bombotorpeda BT1000. Co ciekawsze żadne muzeum na świecie nie posiada zachowanego egzemplarza tego typu uzbrojenia. Znana jest ona tylko z rysunków, niedokładnych zdjęć i śladowych informacji. Padła decyzja o szybkiej akcji wydobywczo-zabezpieczającej. Fundacja mając na względzie profesjonalizm oraz szybkość działania zwróciła się o pomoc do „Poszukiwaczy historii” oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Z uwagi na trudny teren oraz wielkość przedmiotu, do akcji trzeba było zaangażować ciężki sprzęt. Aby nie tracić cennego czasu oraz przebadać pobliski teren ekipa podzieliła się na dwie grupy. Pierwsza zajęła się wydobyciem przedmiotu a druga eksploracją pobliskiego terenu. Podczas poszukiwań znaleziono również drugi egzemplarz bombotorpedy. Wydobycie obydwu i załadowanie ich na samochód zajęło 8 godzin ciężkiej pracy. Późnym wieczorem nastąpiło oficjalne przekazanie znalezisk do Muzeum Marynarki Wojennej, w trakcie którego okazało się, że Muzeum posiada silnik rakietowy pasujący do wydobytych bombotorped.
Fundacja Latebra serdecznie dziękuje ekipie „Poszukiwaczy historii” oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni za owocną wspólną pracę zakończoną niesamowitym sukcesem.
Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć pod linkiem.